Tradicionalni, 19. susret pjesnika „Lira naiva 2021.” održan je u subotu 4. rujna (septembra) 2021. u Vajskoj u organizaciji Hrvatske čitaonice Subotica i Katoličkog društva „Ivan Antunović” Subotica u suradnji s Hrvatskom kulturnom udrugom „Antun Sorgg”.
Nova zbirka izabranih stihova
Susret se sastojao iz dva segmenta, onaj posvećen pisanoj i drugi posvećen živoj pjesničkoj riječi. Pjesnički su prinosi u zbirci izabranih stihova pod nazivom PJESME PUTUJUĆIH za koju je izbor sačinila Klara Dulić Ševčić, a uvršteno je 54-ero pjesnika iz Vojvodine, odnosno Srbije i Hrvatske. Knjigu je uredila Katarina Čeliković, a naslovnica na kojoj je prizor Zavjetno-zavičajnog dana, djelo je Darka Vukovića iz Novog Sada. Korekturu je uradio Mirko Kopunović.
U knjizi su zastupljeni sljedeći pjesnici: Ivan Andrašić, Katica Bačić, Ljiljana Bačlija, Gabrijel Barišić, Stipan Bašić Škaraba, Joza Bebrinski, Adam Bešlin Nova, Vesna Bičanić, Verica Bilbija, Mirjana Bošnjak, Ljiljana Crnić, Bernarda Ćurić, Branka Dačević, Josipa Dević, Vlado Domazet, Pavka Domić, Josip Dumendžić Meštar, Marija Feher, Katarina Firanj, Ljubica Gurinović, Franjo Ivanković, Branko Ivković, Vinko Janković, Mirjana Jaramazović, Boro Karadža, Lucia Knezy, Milica Kopilović, Bosiljko Kostić, Antun Kovač, Denis Kovač, Kata Kovač, Danijela Lukinović, Marija Martinović, Ivo Mijatović – Ico, Marica Mikrut, Kata Milodanović Ostrogonac, Zvonimir Nemet, Irena Obradović, Tereza Ostrogonac, Ivan Pašić, Pavle Peršić, Marijan Piljić, Valentina Radosavljević, Ljerka Radović, Agata Rižanji, Ruža Silađev, Kata Skenderović, Goran Suručić Legenda, Ružica Todorović, Ivan Tumbas, Dijana Uherek Stevanović, Nada Vučičić, Jelisava Vučković i Ljiljana Žegarac-Tenjović.
Susret pjesnika u Vajskoj
Živa pjesnička riječ ima posebno mjesto u životima sudionika – godišnji susret se sastoji od okupljanja, upoznavanja mjesta susreta, susreta i razgovora s gostom pjesnikom, podjele knjiga i pjesničke večeri.
Susret „uživo” započeo je u Šokačkoj kući u Vajskoj gdje su domaćini bili članovi HKU-a „Antun Sorgg”. Iako se u zbirci stihova nalazi više od pedeset pjesnika, susret je okupio nešto više od polovice zbog poznatih protupandemijskih mjera. Prošla je godina bila i u znaku „odlaska” pjesnika, naime preminulo je nekoliko stalnih sudionika ovog susreta. Minutom šutnje i pjesmom sudionici su se sjetili Lucie Knezi, Ivana Andrašća i Franje Kopeckog. Njihova pjesnička riječ trajno je upisana u knjigama Lire.
U poznavanje mjesta započelo je već u Šokačkoj kući koja je svojevrsni muzej tradicijske kulture, potom su pjesnici posjetili katoličku crkvu, jezero Provala, obalu Dunava, „Muzej sikira” u Bođanima te crkvu posvećenu „Vaznesenju Bogorodice” u Bođanima.
Gost pjesnik ove je godine bio mladi pjesnik Darko Baštovanović koji je posvjedočio koliko je važno poeziju snažno doživljavati – od čitanja poezije do promišljanja i zapisivanja. U razgovoru s njim, koji je odlično vodila Klara Dulić Ševčić, saznali smo kakvu pjesničku formu voli, o kojim temama piše, čuli smo njegovu pjesničku riječ. Upravo je na toj temi nastavljen razgovor pjesnika koji uvijek prekratko traje. Stoga – odluka je da će 20. susret imati više vremena upravo za razgovor i susret u riječi!
Pjesnička večer otvara novu dimenziju – i pjesnicima i publici. Zbirku Pjesme putujućih – Lira naiva 2021. predstavili su pjesnici čitanjem svojih pjesmaa te darujući knjigu nekome u publici. Čestitku organizatorima i pjesnicima uputio je generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša. U programu su nastupili najmlađi članovi domaće udruge – djeca u šokačkoj nošnji izvela su nekoliko pjesama uz pratnju Davida Bertrana na sintisajzeru. U ime domaćina susret su odlično pripremili predsjednik Mladen Šimić, župnik Goran Vilov, Amalija Šimunović te brojne žene i muškarci koji su brinuli o svojim gostima tijekom cijeloga dana.
Za pjesnika je iz Subotice bio organiziran prijevoz, a neki su doputovali svojim prijevozom (iz Novog Sada i Sonte).
Manifestaciju su podržali: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Beogradu, Osječko-baranjska županija, Hrvatsko nacionalno vijeće, Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Pokrajinsko tajništvo za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama i Grad Subotica.